TARTU ÜLIKOOLI SÜMFOONIAORKESTER

Dirigent:Taavi Kull
Asutatud:2009
ESOLi liige alates:2010
Koduleht:orkester.ut.ee

Tartu Ülikooli Sümfooniaorkester (TÜSO) on esimene täiskasvanute harrastuslik sümfooniaorkester Eestis. Orkester on loodud inspireerima akadeemilise taustaga muusikat õppinud inimesi tegelema pillimänguga ning ühtlasi elavdama Tartu muusikaelu. Tartu Ülikooli juures on tegutsenud sümfooniaorkester vahelduva eduga alates 1930. aastatest.
Tegevuse katkestas II maailmasõda ning aktiviseeris 1955.a. uuesti füüsik Harald Keres, kuid kui orkestri eestvedajad lõpetasid ülikooli, hääbus tegevus kaheks aastakümneks. 1986 alustas Toomas Kapteni ja Andres Heinapuu käe all tegevust tudengitest koosnev kammerorkester, mille liikmeid mängib ka tänases TÜSO koosseisus, ent ka see koosseis lõpetas oma tegevuse. 2009.a. otsustati Tartu Üliõpilasmaja juhataja Kulno Kungla initsiatiivil ning rektor Alar Karise toetusel sümfooniaorkester taaselustada. Esimene proov toimus 5. okt. 2009 Vanemuise teatri proovisaalis ning alates 2010. a. sügisest toimuvad TÜSO korralised proovid Eesti parima akustikaga kontsertsaalis, Tartu Ülikooli aulas, kus on ka orkestri korralised kontserdid. Orkestri dirigent on Lauri Sirp.
Orkestri ees on solistidena käinud tunnustatud muusikud (Tõnu Kalm, Ralf Taal, Kadri-Ann Sumera, Atlan Karp, Karmen Puis, Tanel Joamets jt) ning noored artistid nii kollektiivist endast kui väljastpoolt (Liina Nigu, Johannes Välja, Hannes Metssalu, Erle Kont, Hans Christian Aavik). Kuue ja poole aasta jooksul on esitanud hulgaliselt nii välismaiste kui eesti heliloojate loomingut, seal-hulgas mitmeid teoseid, mis on kirjutatud just TÜSO jaoks. 2015.a. suvel esineti Itaalias Milanos EXPO-l Eesti Paviljonis.