Põlva Muusikakooli Keelpilliorkestri esinemine Läti orkestrite festivalil Daugavpilsis võeti väga soojalt vastu | 13 nov 15, jr.kangur

6.-7.novembril toimus II Läti Orkestrite Assotsiatsiooni festival Daugavpilsis ja seal osales Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu esindajana väga edukalt Põlva Muusikakooli keelpillorkester Riivo Jõgi juhatusel.


Festivalil osales kokku 16 sümfoonia-ja kammerorkestrit üle Läti ja külalisena Põlva orkester. Orkestrid esinesid Daugavpilsi Unity House`i Kontserdisaalis avakontserdil 6.novembril ja galakontserdil 7.novembril. Põlva Muusikakooli orkester esitas Elgari, Rossini, Tšaikovski ja Straussi muusikat ning ka läti helilooja Darzinši "Melanhoolse valsi". Läti Orkestrite Assotsiatsioon asutati Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu eeskujul ja toetusel 3 aastat tagasi ja oma esimese festivali korraldasid nad 2 aastat tagasi Rezeknes vastvalminud kontserdimajas.


Lätis on orkestrite liikumine umbes sarnane nagu Eestis, peamiselt on tegemist muusikakoolide noorteorkestritega ja riigis tegutseb ka 2 ülikooli orkestrit nagu meilgi. Daugavpilsis esinesid noorte kammer-ja sümfooniaorkestrid üle riigi Riiast, Daugavpilsist, Marupest, Jekabpilsist, Juglast, Madonast, Pardaugavast jm. Võrreldes Eesti noorteorkestritega hakkas silma, et enamik orkestrid olid suured sümfooniaorkestrid enam kui 50 liikmega, meil jälle siin on valdavalt väiksemad 20-30-liikmelised noorteorkestrid. Kontsertkavades oli olulisel kohal läti muusika, pea pooled teosed olid läti heliloojatelt, Eestis jällegi nii palju kodumaist orkestrimuusikat noorteorkestrid ei mängi, sest  jõukohast ja noori kõnetavat eesti muusikat on vähe. Orkestrite tase oli hea ja kavad olid väga mitmekesised ja põnevad, lisaks huvitavale läti muusikale kõlasid ka filmimuusika seadeid, marsse, rahvamuusika arranžeeringuid ja tuntud klassikalisi orkestriteoseid. Samuti esinesid mitme orkestri ees noored solistid. Mõlemad festivali kontserdid olid üsna mahukad, 3-tunnised.


Avakontserdil esinenud Põlva Muusikakooli keelpilliorkestri esinemine võeti väga hästi vastu, maruline aplaus ei tahtnud lõppeda. Põlva orkester on alati silma paistnud huvitavate, stiilsete ja noortele jõukohaste kontsertkavadega ning muusika intelligentse ja veenva esitusega ja nii ka seekord. Ainsa Eesti esindajana sel festivalil tuldi väärikalt oma ülesandega toime. Näidati tõelist virtuoossust Rossini tehniliselt särisevas "Sevilla habemeajaja" ooperi avamängus, veenvat musikaalsust, puhast tooni ja kaunist keelpillikõla Tšaikovski, Elgari ja Straussi teostes. Põlva orkestri paindlik musitseerimine ja hea koosmäng leidsid tee läti publiku südamesse. Elevust tekitas läti muusika esitus, kui Põlva orkestri esituses kõlas nende populaarne lugu, Darzinši Melanhoolne valss Riivo Jõgi seades, mis esitati taas veenvalt, suure sisseelamisega, kaunite pianode ning paindliku dünaamika ja tempodega. Põlvalaste poolt oli nende etteaste igatahes väga sümpaatne ja kõrgetasemeline ning see pälvis väga sooja vastuvõtu ja palju kiidusõnu, kui kohalike dirigentide käest sai pärast kontserdi ka väga positiivse vastukaja. Orkestrit on kindlasti edasi viinud noore dirigendi Riivo Jõgi põhjalik töö ja emotsionaalne dirigeerimine, et aastakümneid hea keelpillikooliga muusikakoolist on välja kasvanud selline üleriigiliselt ja ka rahvusvaheliselt arvestatava tasemega tubli orkester. Seega oli Daugavpilsi festivalil meie noortele hea kogemus ja Eesti noorte orkestrimängu esindamisega Läti festivalil tuldi suurepäraselt ja väärikalt toime. See oli Põlva orkestrile ka nende esimene välisreis.
Festivalil osales ka Euroopa Orkestrite Föderatsiooni president Daniel Kellerhals. Festival oli kenasti korraldatud ja majutus ja toitlustamine oli korralikus hotellis. Lisaks said Põlva noored veel Läti suuruselt teises linnas Daugavpilsis ringi vaadata ja külastada ka Mark Rothko kaasaegse kunsti muuseumi, mis asub linna ääres 19.sajandil rajatud kindluses.


Põlva Muusikakooli orkester on Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu liige 2013.aastast ja on esinenud väga tublilt liidu festivalidel Pärnus ja Valgas ning Vanalinna Päevadel Tallinna Raekoja platsil. 13.veebruaril 2016 toimub Tallinnas Estonia Kontserdisaalis Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu korraldatav noorteorkestrite festival, kus Läti poolt tuleb vastukülaskäigule J.Medinši nim. Riia 1.Muusikakooli kammerorkester "Armonico" Normunds Dregise juhatusel


Email again:

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Nimi
E-mail
Kommenteeri