Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester hankis oksjonilt kontrabassi | 17 apr 15, Mikk Uusmäe

Tallina Ülikooli Sümfooniaorkester vajas kontrabassi ja leidis selle ostu-müügi ja oksjoniportaalist Osta.ee. Võistupakkumisel omandati 1965. aastal Peterburis valmistatud kontrabass 405 euroga.

Orkestri mänedžer Janne Jakobson kirjeldab kontrabassi hankimist: Esimesel hooajal oli meil üks kontrabassimängija. Teise hooaja alguses tuli juurde huvilisi ja võimalus, et tekib kontrabassirühm. Kahjuks olid huvilised ilma isikliku instrumendita ning kiirelt saime teada, et sama keeruline, kui on Eestis leida kontrabassimängijat, on ka kontrabassi laenutada. Hakkasime uurima ostmise võimalusi. Eelmise aasta suurprojekt oli orkestrile timpanite ostmine ja kontrabassi hinnad jäävad 4000 euro kanti, lükkasime ostmise otsustamist edasi.

 

Veebruari lõpus olime Tapal orkestrilaagris. Esimesel õhtul rääkis üks orkestrantidest, et osta.ee oksjonil müüakse 300 euroga kontrabassi. Hakkasime uurima ning kuigi info oli napp ja hinnang tuli anda vaid piltide põhjal, tuli kiiresti otsus, et tasub osta küll. Kuigi tavaliselt ju muusikainstrumenti vaid pildi järgi ei osteta.

 

Hakkasime pakkuma, teine huviline oli veel. Oksjon lõppes pühapäeva hommikul, õhtul leppisime kokku, et meie hinnapiiriks jääb 400 eurot ning hommikusöögilauas hakkasin pakkumisi tegema. Meie piir ehk 400 eurot jäi teisele pakkujale ja otsustasin, et teen ühe pakkumise veel - 405 eurot ja osta.ee näitas, et minu pakkumine on parim. Sellele järgnes 20 minutit ärevust, kuni tuli kinnitus, et võitsime oksjoni.

 

Pühapäevane proov algas rõõmusõnumiga. Kohe lõime ka kontrabassifondi, kuhu märtsi lõpuks kogunes 228 eurot ja 10 senti. Nüüd jäi veel logistikaülesanne - kontrabass asus Valgas. Märtsi keskpaigas tõime selle Tallinnasse ning ka esimesed esinemised on pillil juba selja taga. Üks neist oli Balti Filmi- ja Meediakooli juubel, mida kuulas ka kultuuriminister Urve Tiidus.

 

Täna ootab see meie jaoks uus aga tegelikult 50 aastat vana, 1965. aastal Peterburis valmistatud pill omale uut kotti ja et pillimeister ta üle vaataks. Uut kontrabassi mängib meie orkestris Kristin Kuldkepp, Eesti Muusikaakadeemia kontrabassi eriala tudeng. Meie dirigent Martin Sildos ütles: on parim, et seda hästi hoitud pilli kasutavad pillimängijad edasi ja see ei läinud näiteks filmitegijatele, kes oleksid selle kasvõi õhku lasknud. Sümfooniaorkestril on hea meel, et osta.ee pakkumise juures olnud info vastas tõele ja tegemist ongi hästi hoitud ning hea kõlaga pilliga.

 

Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester

Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester alustas tegevust 2013. aasta septembris Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu eestvedamisel, kelle missioon on luua ülikoolide juurde ja mujalegi harrastusprintsiibil töötavaid sümfooniaorkestreid. Teisisõnu püütakse ellu äratada traditsiooni, mis hääbus 1960.–1970. aastatel ja mis praegu Eestis puudub, aga mujal Euroopas on väga levinud.

 

Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester on Tallinna ainus harrastusprintsiibil tegutsev täiskasvanute sümfooniaorkester, mis on repertuaarilt ja tegevusväljundilt tugev kontserdikollektiiv ning professionaalse sümfooniaorkestri kõlaga. Dirigent Martin Sildose juhatusel mängib orkestris ligi 50 Tallinna Ülikooli üliõpilast, vilistlast ja töötajat. Lühikese tegevusaja jooksul on jõutud kõrgele kunstilisele tasemele, mille tõestuseks on mitmekesine nõudlik kontsertrepertuaar ja tihe esinemisgraafik (2014. aastal esinesime kokku 24 korda).

 

Orkestri repertuaar hõlmab teoseid klassikast (nt G. Bizet Carmeni süit, J. Brahms Akadeemiline avamäng, L. van Beethoven avamäng kurbmängule Egmont) tänapäeva filmimuusikani (nt süidid filmidest Gladiator, Jurassic Park, Kariibi mere piraadid jt). On esinetud koos nii Riia, Kaunase kui ka Tartu ülikoolide sümfooniaorkestritega, mitmete tuntud solistidega. Hetkel seob orkestrit tihe koostöö solistide Koit Toome, Maria Listra ja Reigo Tammega, kellega on ette valmistatud täispikk kontsertprogramm, kus esitamisele tulevad parimad palad ooperitest, operettidest ja muusikalidest. Sama kava esitas sama kooslus esimest korda 7. märtsil 2015 kontsertsarja „Noored muusikud” 10. juubelikontserdil Tapa Kultuurikojas, mis sai publiku sooja vastuvõtu osaliseks ja jättis ka esinejatele endale hea tunde ning soovi koostööd jätkata ning tulevikus saab meid üheskoos esinemas näha Eestimaa eri paigus.

 

Tänaseks vaid 1,5 aastat tegutsenud orkestri tegevust on juba kõrgelt tunnustatud. Jaanuaris anti talle üle Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu aasta kollektiivi preemia aktiivse, mitmekesise ja mahuka kontserttegevuse eest. Märtsis tunnustas Tallinna Ülikool orkestrit parima loomingulise projekti preemiaga.

 

Ees on ootamas esimese plaadi salvestamine, mille peakangelaseks on Kalle Sepp ning kontsertreis Saksamaale, kus esinetakse koos Hamburgi ülikooli Sümfooniaorkestriga.

 

Volbriõhtul, 30. aprillil kell 20 kutsub Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester kuulama Tallinna Ülikooli aulasse, kus toimub traditsiooniks kujunenud suur volbrikontsert. Tasuta kontserdil kõlavad maailmaklassika ja populaarne filmimuusika.

 

Vaata orkestriproovi YouTubes, mängitakse Henry Mancini "The Swing March" dirigent Martin Sildose juhtimisel

https://www.youtube.com/watch?v=1pjVNJ9LYKk

 

Lisainfo:

Janne Jakobson janne.jakobson@tlu.ee 514 7840

koduleht www.tlu.ee/orkester (sh videod ja pildid) ning Facebookist

www.facebook.com/tluorkester

Email again:

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Nimi
E-mail
Kommenteeri