Eesti Sümfoonia-orkestrite Liit

PRINT

Liidust

Eesti Sümfooniaorkestrite Liit (ESOL) asutati 1999. aastal ja see tegutses aktiivselt paar aastat, korraldades üleriigilisi noorte sümfooniaorkestrite päevi, festivale, kontserte jms.

2010. a. märtsikuus liidu tegevus taastati. Hetkel kuulub liitu 28 tegutsevat noorte sümfoonia- ja keelpilliorkestrit.

2011. aastal aidati korraldada sümfooniaorkestrite esinemist XI noorte laulupeol ja organiseeriti väga edukalt laulupeo eelõhtul noorteorkestrite kontsert Viru Keskuse Katusekinos.

2012. a. veebruaris korraldas liit noorteorkestrite kontserdi Mustpeade Majas. Lisaks on viimastel aastatel toimunud ka seminar-õppepäevi ja infotunde liidu liikmetele jt Viljandis ja Tallinnas.

21. aprillil 2013 korraldati Narvas suur noorteorkestrite festival, kus kontserdi finaalis esines 160-liikmeline ühendorkester ja selle festivali tulemusena alustas ESOL eestvedamisel tegevust Narva Noorte Sümfooniaorkester.
7. juunil 2013 toimusid noorteorkestrite esinemised Tallinna Raekoja platsil Vanalinna Päevade raames.
2013. a. septembris alustas ESOL initsiatiivil ja korraldusel tegevust Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester, mis tänaseks on 50-liikmeline aktiivse tegevusega kõrgetasemeline kontsertkollektiiv, kes esinenud ka Lätis, Leedus ja Saksamaal.
24. novembril 2013 toimus orkestrite festival Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses eesmärgiga luua Valgamaale maakondlik orkester. Selline orkester nimega Liivimaa Noorteorkester alustaski liidu eestvedamisel tegevust 2014. a. jaanuaris ja see on tänaseks oma 85 liikmega riigi suurim noorte sümfooniaorkester.
Seega on ESOL viimastel aastatel asutanud Eestisse 3 uut noorte sümfooniaorkestrit enam kui 160 mängijaga.

2014. aastal aitas ESOL korraldada sümfooniaorkestrite esinemist üldlaulupeol Tallinnas ja korraldas laulupeo eelõhtul Viru Keskuse Katusekinos rahvusvahelise noorteorkestrite kontserdi, kus esinesid orkestrid Taiwanist, Saksamaalt, Lõuna-Aafrikast ja Eestist.
Alates 2014. a. kevadest on korraldatud orkestrite esinemisi Tallinna Raekoja platsil Vanalinna Päevade raames, viimati oli esinemas tervelt 12 orkestrit.

Viimaste aastate olulisteks ettevõtmisteks on olnud ka noorteorkestrite festvalide traditsiooni jätkamine. 16.novembril 2014 toimus 8 orkestri osavõtul festival Pärnu Kontserdimajas, mille finaalis esitas 200-liikmeline ühendorkester väga edukalt Jean Sibeliuse "Finlandia" Risto Joosti juhatusel.

19. aprillil 2015 toimus festival Paide Kultuurikeskuses ja seal kõlas ühendorkestri esituses ning Jüri-Ruut Kanguri juhatusel esmaettekandes ESOL tellimusel valminud Pärt Uusbergi uudisteos "Avanemised".
2015. a. juunis osales 3 meie noorteorkestrit edukalt ESOL kaasabil X Euroopa Orkestrite Festivalil Cremonas Itaalias ja kontserte anti ka Milano EXPO-l.

13. veebruaril 2016 toimus VII noorteorkestrite festival Estonia kontserdisaalis, seekord esines 11 noorteorkestrit ning maratonkontserdi finaalis esitati XII noorte laulupeo sümfooniaorkestrite kava.

Liidu senise tegevuse kahtlemata mahukaim sündmus oli 2012. aasta kevadel Tallinnas korraldatud IX Euroopa Orkestrite Festival, kus osales üle 700 harrastus-ja noorteorkestri muusiku 12 Euroopa riigist ja 26-st orkestrist. Festivali raames toimusid töötoad kogenud dirigentide juhatusel ja üheksa festivali kontserti, sh. suurejooneline lõppkontsert Tallinna Vabaduse Väljakul. Selle suure rahvusvahelise suurürituse korraldamine pälvis osalejailt palju kiidusõnu ja äratas tähelepanu ka Eesti muusikaelus. Koostöös Eesti Kontserdi ja organisatsiooniga Baltic Arts Workshop toimus ka festivalil osalenud orkestrite nn. jätkutuur Peterburis ja esinemised sealsetes esindussaalides.

ESOL on meie keelpilli-, sümfoonia-ja sümfoniettorkestrite alaliit, mis tuleb välja mitmete põnevate ja vajalike projektidega, mis suunatud meie noorteorkestritele.
Liidu suuremateks eesmärkideks lähiajal on 2017. aasta noorte laulupeo sümfooniaorkestrite esinemise korraldamine, eelproovid, repertuaar jms, meie noorteorkestrite tegevusele kaasaaitamine, ühiskontsertide korraldamine, orkestripillide õppe propageerimine ja süsteemi loomine ning koostöös teiste muusikaorganisatsioonide ja riigiga läbi projekti "Igal lapsel oma pill" uute pillide ostmine orkestritele perioodil 2015-2018. Samuti on oluline laialdasemalt ja süsteemsemalt oluline ESOL prioriteet orkestriõppe sisseviimine muusikakoolides, festivalide, kontsertide, seminar-õppepäevade jm. ürituste korraldamine, repertuaarivahetus liidu ja meie orkestrite noodikogude ja Euroopa teiste orkestriliitude noodikogude vahel, rahvusvaheliste festivalide info vahendamine, osalemine rahvusvahelistes koostööprojektides ja orkestritefestivalidel mujal maailmas jms.

Eesti Sümfooniaorkestrite Liit asutatud 1999 ja taastati 2010

2012. korraldati Tallinnas IX Euroopa Orkestrite Festival

Liitu kuulub 29 tegutsevat noorte sümfoonia- ja keelpilliorkestrit

EESTI SÜMFOONIAORKESTRITE LIIT MTÜ

Toompuiestee 20, Tallinn
orkestriteliitgmail.com
tel 514 7840

 

Reg nr: 80100164
Juriidiline aadress:
Tammsaare tee 74-9, Tallinn 13413

MeEgo CMS v5.3 © by MTÜ Kollane Maasikas 2004-2016 in 0.004 sek